Profilaktyka

Dlaczego trzeba dbać o higienę zębów?
Podczas jedzania na zębach osadza się płytka bakteryjna. To miękki, lepki osad, będący pożywką dla obecnych w jamie ustnej bakterii. Aby utrzymać zęby w dobrym zdrowiu, należy go na bieżąco usuwać. To zadanie wcale nie jest trudne – wystarczy po prostu regularnie i dokładnie myć zęby oraz nitkować raz dziennie – najlepiej wieczorem.
Jeżeli jednak to zaniedbasz, to płytka przekształci się w kamień nazębny. Wystarczy do tego zaledwie kilka dni – pod wpływem działania minerałów zawartych w ślinie płytka bakteryjna twardnieje.
Kamień jest siedliskiem bakterii, które odżywiając się cukrem, wytwarzają kwasy uszkadzające szkliwo i powodują próchnicę. Ale to jeszcze nie wszystko – kamień prowadzi także do cofania się dziąseł i powstawania stanów zapalnych. Odkładając się poniżej linii dziąseł, powoduje powstawanie patologicznych kieszonek dziąsłowych i rozwój chorób przyzębia, a stąd już prosta droga do przykrych konsekwencji, takich jak rozchwianie i przemieszczanie się zębów, a nawet ich utrata.
Problem z kamieniem nazębnym jest taki, że nie da się go usunąć domowymi metodami. Dlatego co pewien czas powinieneś udać się na wizytę higienizacyjną do gabinetu stomatologicznego.

Zabiegi higienizacyjne w Denti
Higienizacja w Denti składa się z czterech zabiegów, uzupełnionych o instruktaż higieny.
- Skaling
Polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą skalera. To urządzenie emitujące ultradźwięki rozbija kamień, nie naruszając przy tym szkliwa. Skaling może być wykonany nie tylko nad-, ale też poddziąsłowo.
- Piaskowanie
Za pomocą piaskarki oczyszczamy zęby z osadu i wygładzamy ich powierzchnię. Z dyszy, którą przesuwamy po zębach, wydobywa się pod ciśnieniem woda, powietrze i piasek stomatologiczny, czyli czyszczące drobiny. Ta mieszanina skutecznie usuwa osad bez uszkadzania powierzchni zębów.
- Polerowanie
Ten zabieg przypomina mycie zębów. Różnica jest taka, że stosujemy do niego specjalne pasty polerskie o współczynniku ścieralności, który pozwala usunąć resztki osadów i wygładzić szkliwo. Osady trudniej przylegają do powierzchni zębów, gdy jest ona pozbawiona nierówności. Właśnie temu służy ten zabieg – zabezpiecza zęby przed osiadaniem zanieczyszczeń.
- Fluoryzacja
Na koniec nakładamy na zęby środek zawierający fluor – pierwiastek, który wzmacnia szkliwo, uodparniając je na działanie bakterii i kwasów. Oprócz tego fluor wspomaga też jego remineralizację.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o higienizacji i jak dbać o zęby, zapraszamy do Centrum Implantologii i Chirurgii Stomatologicznej Denti. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 68 320 26 26 lub wypełniając formularz.