Usunięcie implantu zębowego
Jak wiadomo, implantacja to wszczepienie implantu, ale czy wiesz, jak nazywa się jego usunięcie? To eksplantacja. W jakich przypadkach taki zabieg bywa potrzebny?
Usunięcie implantu zębowego – kiedy jest potrzebne?
Na początek trzeba zaznaczyć, że leczenie implantologiczne odznacza się bardzo wysoką skutecznością. Jednak w 1,5-2% przypadków zdarza się niepowodzenie. Dochodzi do niego, gdy implantowi nie uda się zintegrować z tkanką kostną szczęki lub żuchwy. Wówczas nie uzyskuje on potrzebnej stabilności i nie jest w stanie przejąć funkcji naturalnego korzenia zębowego. Może się to zdarzyć na przykład wtedy, gdy Pacjent nie zastosuje się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Szczególnie groźne jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, jako że rozwijające się w niej stany zapalne to poważne utrudnienie w gojeniu i osteointegracji. Powodem odrzucenia implantu może być też choroba autoimmunologiczna, przez którą organizm traktuje implant jak ciało obce.
Ale usunięcie implantu zęba bywa konieczne nie tylko w takich sytuacjach. Może być potrzebne, jeżeli implant uległ uszkodzeniu mechanicznemu i nie może dalej pełnić swojej funkcji. Eksplantacja bywa też konieczna w przypadku, gdy doszło do zaniku tkanki kostnej w miejscu wszczepienia implantu. Takie okoliczności mogą być spowodowane na przykład rozwijającymi się schorzeniami tkanki kostnej, a w ich efekcie implant traci umocowanie.
Jak usunąć implant zęba?
Pierwszy krok to szczegółowa diagnostyka, dzięki której można określić przyczynę problemu, który wystąpił z implantem, i odpowiednio zaplanować zabieg eksplantacji.
Najczęściej eksplantacja jest wykonywana poprzez ekstrakcję implantu przy użyciu narzędzi dobranych do zastosowanego systemu implantologicznego. Implant jest wkręcony w kość na podobieństwo śruby, toteż jego usunięcie wymaga wykręcenia go z kości. Usuwanie implantu zęba odbywa się z zastosowaniem różnych specjalnych narzędzi – śrub z odwrotnym gwintem a czasem trepanów. To specjalistyczne wiertła puste w środku, o średnicy dopasowanej do implantu. Za ich pomocą nawierca się przestrzeń wokół implantu, dzięki czemu można go usunąć bez dużego ubytku kości.
Czy po usunięciu można wszczepić nowy implant?
Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jednak to, że implant się nie przyjął, wcale nie musi oznaczać, że u danego Pacjenta nie ma szans na skuteczną implantację. Czasem potrzeba po prostu przeprowadzenia dodatkowych zabiegów przygotowawczych, by zwiększyć szanse powodzenia. W każdym przypadku jednak oceni to lekarz i zaproponuje możliwe rozwiązanie problemu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do Denti. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 68 320 26 26 lub wypełniając formularz.