Masz bóle głowy, częste migreny lub zgrzytasz zębami
Nawracające bóle głowy to niekoniecznie migrena. Powodów tej nieprzyjemnej dolegliwości może być wiele i, choć brzmi to zaskakująco – pośród nich mogą być i takie, które są związane z uzębieniem.
Zdarza się, że dolegliwości bólowe są wynikiem nieodpowiedniego dopasowania łuków zębowych szczęki i żuchwy. Zaburzenie to, zwane chorobą okluzyjną, stanowi złożony problem i wymaga całościowego spojrzenia na narząd żucia oraz holistycznego podejścia do Pacjenta.
Jeśli oprócz chronicznych bólów głowy cierpisz także z powodu napięcia mięśni szyi i twarzy, a w nocy zdarza Ci się zgrzytać zębami – koniecznie powinieneś zgłosić się do dentysty, by wykonać zestaw badań, niezbędnych do zdiagnozowania zaburzeń okluzji. Niepodjęcie leczenia może skutkować pogłębieniem choroby i w konsekwencji nawet utratą zębów. Dlatego tak ważne jest wczesne postawienie diagnozy i podjecie odpowiednich działań. Najnowocześniejsze technologie umożliwiają kompleksowe przeprowadzenie całego procesu i przywrócenie pełnej równowagi w obrębie układu narządu żucia.
Jakie są objawy choroby okluzyjnej?
Choroba okluzyjna polega na niedopasowaniu zębów górnych i dolnych, w związku z czym dochodzi między nimi do nieprawidłowego stykania się. Zaczynają o siebie trzeć, co może objawiać się zgrzytaniem zębów podczas snu. Powoduje to proces ścierania się szkliwa (czyli tzw. atrycję), który z czasem pogłębia się i postępuje coraz szybciej. Tę oznaka choroby okluzyjnej stosunkowo łatwo można zaobserwować samodzielnie w domu. W skrajnych przypadkach może dochodzić również do kruszenia się i pękania zębów.
Niedopasowanie zębów do stawu skroniowo-żuchwowego może także objawiać się ruchomością zębów i nienaturalnymi przesunięciami. Prowadzi to do wad zgryzu, zwykle polegających na wysunięciu zębów do przodu. Niepoprawne zwarcie szczęki jest przyczyną dolegliwości bólowych występujących podczas żucia. Gryzienie może wiązać się z dużym wysiłkiem, napięciem i zmęczeniem mięśni, a to z kolei wywołuje bóle głowy. W trakcie jedzenia może pojawić się także nadwrażliwość zębów.
Objawy choroby okluzyjnej są niespecyficzne i łatwo można przypisać je innym schorzeniom. Ponadto zaburzenie to jest złożone, dotyczy nie tylko zębów, ale całego narządu żucia, a także szyi i twarzoczaszki. Dlatego tak ważne jest, by udać się po pomoc do specjalisty, który przy użyciu precyzyjnych urządzeń diagnostycznych oceni stan całego układu. Leczenie będzie wymagało zaangażowania stomatologów różnych dziedzin – chirurga, piezochirurgia, protetyka i ortodonty. Współpraca zespołu ekspertów pozwoli na przywrócenie Pacjentowi zdrowia w optymalnym czasie i znaczne poprawienie jakości jego życia.
Jak wygląda proces leczenia choroby okluzyjnej?
Pierwszą wizytę rozpoczynamy wywiadem medycznym, który zostaje przeanalizowany przez specjalistę. Po rozmowie z Pacjentem przeprowadzamy wstępne badanie jamy ustnej, w celu stwierdzenia charakterystycznych oznak zaburzeń okluzji. Rozchwiane, starte lub ukruszone zęby oznaczają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. W takiej sytuacji pogłębiamy diagnostykę przy użyciu profesjonalnego sprzętu, m.in. pantomografu. Rozszerzamy ją także o tomografię komputerową, która zapewni najbardziej precyzyjny, całościowy obraz kości i tkanek. Dzięki zdjęciom wykonanym aparatem cyfrowym możemy wykonać także analizę estetyczną, bardzo istotną przy projektowaniu nowego uśmiechu Pacjenta. Szereg szczegółowych badań umożliwia nam wnikliwą ocenę stanu zdrowia i odnalezienie źródła problemu, dzięki czemu możemy przygotować kompleksowy plan postępowania stomatologicznego, który pozwoli w optymalnym czasie przywrócić Pacjentowi pełną funkcjonalność zgryzu.
Plan leczenia stworzony na podstawie wyników szczegółowej diagnostyki przedstawiamy Pacjentowi, i jeśli zostanie zaakceptowany – przechodzimy do zasadniczych działań. Cały proces zależny jest od konkretnego przypadku, warunków anatomicznych i stopnia zaawansowania choroby. Zawsze wybieramy najskuteczniejsze możliwe metody, dobrane indywidualnie do potrzeb Pacjenta. Jeśli skutki zaburzeń okluzji są już poważne, należy w pierwszej kolejności zrekonstruować ubytki kości i odtworzyć utracone tkanki, a braki zębowe uzupełnić za pomocą implantów i prac protetycznych. Jeśli jednak choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium, rozwiązaniem może okazać się prosty zabieg zeszlifowania zębów, by pasowały do siebie w miejscu stykania się górnych i dolnych. Czasami wymagane jest założenie aparatu ortodontycznego, które wykonujemy przy współpracy ze specjalistą ortodoncji.
Leczenie okluzji ze względu na swoją złożoność oraz konieczność współpracy zespołu ekspertów może trwać kilka miesięcy. Im wcześniej choroba zostanie wykryta – tym prostsze i mniej inwazyjne zabiegi wystarczą do przywrócenia równowagi w obrębie narządu żucia.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli doskwierają Ci niespecyficzne objawy opisane w artykule i obawiasz się, że mogą być spowodowane chorobą okluzyjną – nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Dolegliwości mogą się nasilać, a Ty będziesz się coraz bardziej niepokoić. Dlatego już dziś umów się na konsultację, podczas której porozmawiamy o Twoim zdrowiu i przeprowadzimy szereg kompleksowych badań. To pierwszy krok w drodze do poprawy jakości i komfortu Twojego życia. Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń pod numer 68 320 26 26 lub 883 01 26 26.