Implanty zębowe – przeciwwskazania
Implanty to skuteczny sposób na odbudowę uzębienia i przywrócenie mu funkcjonalności. Czy jednak u każdego Pacjenta można przeprowadzić takie leczenie? Otóż istnieją pewne przeciwwskazania.
Bezwzględne przeciwwskazania do wszczepienia implantu – wiek Pacjenta
Jeśli chodzi o implanty zębowe, przeciwwskazania bezwzględne obejmują przede wszystkim wiek Pacjenta. Dobra informacja – nie ma górnej granicy wieku, w którym można skutecznie zastosować implanty. Istnieje s jednak granica dolna. Implantacji nie powinno się przeprowadzać u Pacjentów, u których nie zakończył się jeszcze rozwój kostny. Za graniczny uznaje się wiek 18 – 22 lata. Szybciej można implantować u kobiet – zwykle po 18 roku życia a u mężczyzn kostnienie kończy się później -po 21 roku.
Implantów nie wszczepia się także m.in. Pacjentom chorującym na osteoporozę o wysokim stopniu zaawansowania, nowotwory, przyjmującym niektóre lek i w przypadku złego stanu higieny jamy ustnej. To najważniejsze przeciwwskazania bezwzględne. Większość pozostałych przeciwwskazań stanowi przeszkody, którym można w ten czy inny sposób zaradzić.
Tkanka kostna w zbyt małej ilości
Stan tkanki kostnej szczęki i żuchwy jest kluczowy dla powodzenia leczenia implantologicznego, ponieważ implanty muszą się z nią zintegrować. Ten proces nie może przebiec prawidłowo w przypadku, gdy jest jej za mało. Niestety tkanka kostna zanika w miejscach, w których brakuje zębów. Dzieje się tak dlatego, że podczas spożywania posiłków nie są już na nią przenoszone siły żucia, traci więc ona swoje naturalne obciążenie. Dlatego u części Pacjentów leczenie implantologiczne wymaga wpierw przygotowania odpowiedniego podłoża pod implanty, co osiąga się za pomocą zabiegów takich jak sterowana regeneracja kości i podniesienie dna zatoki szczękowej.
Ciąża
Przeciwwskazania do implantów zębowych dotyczą również Pacjentek w ciąży. Żeby precyzyjnie zaplanować leczenie implantologiczne, trzeba wykonać diagnostykę RTG, a to nie zawsze jest wskazane u Pacjentek w ciąży. Co więcej, leczenie implantologiczne obejmuje również farmakoterapię, która mogłaby mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Na dodatek podczas ciąży występują wahania hormonalne, które wpływają na zmianę wydzielania i konsystencji śliny, a także mogą być przyczyną stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Może to utrudniać integrację implantów, z kością. W ciąży prowadzi się leczenie konieczne, a to, czy w danym przypadku można bezpiecznie przeprowadzić leczenie implantologiczne, oceni lekarz.
Choroby przyzębia
Przyzębie to grupa tkanek, które utrzymują zęby na miejscu. W jego skład wchodzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Jeżeli wywiąże się stan zapalny przyzębia, dochodzi do cofania się dziąseł i stopniowego zaniku tkanki kostnej. Dlatego choroby przyzębia stoją na przeszkodzie do skutecznego leczenia implantologicznego. W takim przypadku przed implantacją może być konieczne na przykład przeprowadzenie leczenia chirurgicznego lub periodontologicznego.
Cukrzyca
Również cukrzyca może stanowić przeszkodę, chociaż nie zawsze. U Pacjentów z cukrzycą można wprawdzie skutecznie przeprowadzić leczenie implantologiczne, jednak musi być ona kontrolowana – poziom cukru powinien być ustabilizowany.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do Denti. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 68 320 26 26 lub wypełniając formularz.